המעבר מלמידה בבית הספר ללמידה מהבית, חוץ ממשמעויותיו הפדגוגיות, הרגשיות והחברתיות, הציב בפנינו שאלה מאתגרת נוספת: איך לשמר את האופי הססגוני של ביה"ס, ואת האווירה הייחודית שנוצרת מעצם המפגש של מאות ילדים השקועים כל כולם בעשייה אומנותית?
האתגר שלנו הוא לייצר הזדמנויות למפגש יצירתי מפרה בין התלמידים, שבתקופת הקורונה נחסכה מהם האפשרות להיות חשופים לעבודתם היצירתית של חבריהם בקבוצת השווים.
חיזוק הזיקה הקהילתית והאומנותית בביה"ס.
בהרחבה – תיכון אומנותי, מתאפיין במסדרונות 'מלאים' כל הזמן בשיח ובעיסוק אומנותי. שיח התלמידים/ות שנמצאים בתהליך יצירה, משפיע על חבריהם/ן לביה"ס ומאפשר לתלמידים/ות לנהל למידת עמיתים בתחומי האומנות השונים.
'שיחת המסדרון' המובנת מאליה, שאינה דורשת הכוונה מצוות בית הספר בימים כתיקונם, נראית כעת כדבר שיש לפעול כדי להשיבו.
מטרתנו הייתה לפתח מספר כלים שיאפשרו לתלמידים להיפגש זה עם זה, בדרגות פעילות שונות מצידם, בעיקר דרך העשייה האומנותית שלהם, ודרך חשיפה משותפת ליצירות ולאומנים.
שלב א' | יצירת קשר עם אומן | יצרנו קשר עם אומנ\ית בוגר\ת ביה"ס, שהסכימ\ה להתארח בזום עם השכבה ולספר על האומנות שלו\ה.
שלב ב' | תיאום מפגש שכבתי | תיאמנו מועד למפגש שכבתי בזום, בשיתוף המחנכות ורכזת השכבה. פינינו שעה במערכת.
שלב ג' | בניית התוכן האומנותי של המפגש | אחרי שכל הפרטים הטכניים נסגרו, תיאמנו עם האומנ/ית את התוכן של כיתת האומן, כך שיהיה רלוונטי לתלמידינו.
שלב ד' | מהלך מפגש הזום
כמה מילים על המפגש בזום
חשוב לשים לב
מה עבד טוב בשימוש בכלי? אילו שינויים ראיתם?
מה יכול להוות אתגר? למה חשוב לשים לב?
המטרה של הכלי | תלמידי המגמות השונות יתארחו בשיעורים של חבריהם בזום.
שלב א' | סדנה ליצירת ביטוי אומנותי
שלב ב' | מארחים ומתארחים
הביצוע אמור להיות פשוט: במהלך שיעורי המגמות המשובצים במערכת, חלק מהמגמות יתארחו אצל עמיתיהם דרך פלטפורמת הזום וחלק מהמגמות יארחו עמיתים.
במהלך המפגשים יתקיים שיח אומנותי – למידת עמיתים בתחומי האומנות השונים.
הכנות מקדימות